ពិធីចុះត្រួតពិនិត្យស្ថានីយបូមទឹកឆៅថ្មីកោះនរា
កាលពី ថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ មានការរៀបចំពិធីចុះត្រួតពិនិត្យការដ្ឋានគម្រោងសាងសង់ស្ថានីយបូមទឹកឆៅថ្មីកោះនរា និងទីតាំងដីបម្រុងនៅលើគម្រោងអភិវឌ្ឍកោះនរាថ្មី ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមកិតិ្តសេដ្ឋាបណ្ឌិត ចម ប្រសិទ្ធ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្ត។
គម្រោងសាងសង់ឡើងវិញនូវស្ថានីយបូមទឹកឆៅថ្មីកោះនរា បានចាប់ផ្តើមធ្វើការសាងសង់តាំងពីខែ មេសា ឆ្នាំ ២០២១ និងគ្រោងបញ្ចប់ការសាងសង់ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤។ គម្រោងនេះមានទំហំផ្ទៃក្រលាសាងសង់ ១៧០០ ម៉ែត្រការ៉េ ដែលមានទទឹង២៤ម៉ែត្រ និងបណ្តោយ៧៣ម៉ែត្រ ដោយបានបែងចែងជា ២ តំបន់ផ្សេងគ្នា។ តំបន់ទី១ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាអាគារទូទៅ ដែលមាន បន្ទប់អ្នកយាមការ អាគារត្រួតពិនិត្យអគ្គីសនី និង ដាក់បំពងមេ ២ អង្គត់ផ្ចិត ១៤០០ មីលីម៉ែត្រ។ តំបន់ទី២ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាអាគារសំរាប់ស្ថានីយបូមទឹកឆៅ ដែលមានសមត្ថភាពបូមប្រមាណជា ៤៣០ ពាន់ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ។

An investigation for the new Koh Norea intake station
On 18th May 2023, The Phnom Penh Water Supply Authority conducted an investigation for the new Koh Norea intake station and the surrounding area of the newly developing Koh Norea, under the leadership and supervision of His Excellency Kittisethabandith Cham Prasidh Senior Minister for Industry, Science, Technology and Innovation.
The Koh Norea Replacement Intake Project has been started construction from April 2021 and will be finished on June 2024. This project has been constructed on 1700 square meter which 24 meters width and 73 meters long which is separated with 2 main areas. One front part is usage as general platform which has Guard House, Electrical Building and 2 Raw Water Main Transmission with diameter 1.4 meters. Another part is usage as Water Intake and Raw water pumping station that has pumping capacity 430 000 cube meter per day.